Zde si opravdu vyhrajete. Interiér plynových krbů lze dodat jak s klasickou černou ocelovou deskou, tak i jako lamely, cihlové obložení, břidlicové obložení, imitace dřevěných palubek, granitové obložení nebo obložení černými skleněnými deskami, které odráží plameny a tvoří vizuální hloubku lineárních hořáků. Jistě stojí za zmínku antireflexní úprava skel plynových krbů, která eliminuje odrazy ve skle a krb působí jako bez skla, jako by se jednalo o otevřený krb na dřevo.
Oproti krbu na dřevo můžete plynový krb lehce řídit pomocí dálkového ovládání. Každé dálkové ovládání má svá specifika. Většinou ale můžete ovládat zapnutí krbu, vypnutí krbu, spuštění osvětlených výdechových mřížek, pomocí vestavěného termostatu programovat, kdy se krb spustí a kdy vypne, můžete si nastavit konkrétní dny, hodiny a požadovanou teplotu. Můžete zapínat a vypínat úsporné programy, vizuální programy. Ovladače většinou hlásí i případné chyby, tedy víte, že máte např. vybité baterie v ovladači nebo přijímači plus mnoho dalších funkcí. Modernější dálkové ovladače vám umožní volit intenzitu hoření a výšku plamene v 15 stupních, pomocí aplikace potom až ve 30 stupních. Levnější varianty krbů umí „pouze” zapnout, vypnout krb, nastavit termostat a výšku plamene v 6 stupních . Tyto jednodušší krby většinou nelze řídit pomocí smartphonu. Vše vidíte na přehledném displeji dálkového ovladače.
Příplatkové řízení pomocí smartphonu kupujete jen jedno a můžete krb ovládat všichni v domácnosti. Již nemusíte spoléhat na jeden dálkový ovladač. Standardní dálkové ovládání je vždy součástí plynového krbu a je to ve standardu jediný ovládací prvek. Tedy již žádné vypínače na krbu, nebo vedle krbu na zdi.
To nejdůležitější na plynovém krbu je jeho hořák a řídící jednotka. Zde určitě platí pravidlo, čím levnější, tím horší. Prosté hořáky jsou jen duté platformy nebo trubky s vrtanými otvory. U takových krbů nemůžete očekávat věrohodnost vizualizace hoření dřeva. Plamen u plynových krbů má být celý žlutý. U těchto levných krbů bude vždy spíše modrý, nebo z poloviny modrý a hlavně, takové hořáky vykazují enormní spotřebu plynu a jsou hlučné při provozu, významně syčí. Proto doporučujeme opravdu kvalitního výrobce.
Plynové hořáky v krbech jsou rovné, lomené nebo trojúhelníkové /3D/. Rovné hořáky mají nespočet drobných otvorů a poskytují jednoduchý lineární oheň. Lomené, tzv.zigzag, hořáky mají tvar písmene „Z” a dopřávají vám i vizuální hloubku plamene. Poslední v řadě jsou nejmodernější trojúhelníkové hořáky tzv. 3D, které tvoří 3 samostatné hořáky a vytváří klasickou vatru. Spodní nebo horní hořáky můžete ovládat samostatně. Horní hořáky jsou vsazeny přímo do keramických polen. Moderní hořáky řídí sofistikovaná jednotka Honeywell, což je momentálně to nejlepší na trhu. Ostatní hořáky řídí jednotky Mertik.
Doporučujeme krby značky DRU řady Maestro nebo značku Global Fires, pro designové krby pak značku Element4. Nejkvalitnější značky najdete vždy v Holandsku.
PLAMENY plynového krbu je kapitola sama pro sebe a liší se diametrálně mezi výrobci. Globálně lze ale plameny u plynových krbů popsat jako realistické, bohaté, syté a variabilní. Záleží na hořáku a to velmi. Plameny mohou být tenké a rychle plápolající nebo s konstantní výškou nebo také bohaté a pomalé, kde výška plamene je automaticky měnitelná /řídí si sama jednotka krbu aby nebylo hoření nudné a statické/. Tato funkce se dá ale vypnout a plamen bude stejně vysoký se stejným výkonem. Plameny mohou také hořet střídavě, kdy řídící jednotka vyhodnotí nastavený výkon a ten také za hodinu generuje, jen s různou intenzitou hoření.
Například výrobce Dru má unikátní patentovaný systém Eco Wave, který má 4 základní módy. Ekologický, ekonomický, bohatý a pro vás klienty nejzajímavější mód osobní. U osobního módu si sami v aplikaci na svém smartphonu prstem nakreslíte křivku, jak chcete, aby krb hořel a jak chcete, aby plamen vypadal. Můžete ovlivnit až 20 časových úseků a jejich intenzitu a dokonce nastavit samotnou délku tohoto.
plynové krby umí pracovat s velmi malou spotřebou plynu a přitom umí vytvořit vysoké plameny. Při takovém provozu umí pracovat za pouhé 2,-Kč za hodinu při nominálním výkonu. Při plném výkonu /u výkonu 10 kW/ vás vyjde topení na 6,- Kč za hodinu, tedy měsíčně při provozu 8 hodin denně na zanedbatelných 1 440,-Kč. To je třetinová cena za provoz oproti dřevu.
u plynových krbů můžete volit výkon již od 2 kW. To Vám umožňuje realizovat rozměrově velký krb do interiéru, ale bez obav z přetopení místnosti. Kvalitní krby jsou doplněny o moderní řízení hoření, které si můžete dokonce sami navrhnout přímo v aplikaci, které jsou dodávány v ceně krbu nebo za příplatek.
jako palivo slouží běžný zemní plyn nebo propan. Připojení krbu je stejné jako pro plynový sporák, nic složitého nebo pracného. Jestli nemáte plyn, můžete si pořídit krb na propan. Lze použít klasické plnitelné lahve nebo zabudovat jak podzemní, tak nadzemní zásobník pro propan. U zásobníků je velkou výhodou nízká cena za plyn. Pořizovací cena zásobníků na 2 700 nebo 4 800 litrů je cca 40 000,-Kč.
nezapomínejme, že většina výrobců plynových krbových vložek má svůj krb certifikovaný společně s komínem. Proto dbejte, aby váš dodavatel krbu použil povolený typ komínu, resp. výrobce komínu. V opačném případě by nemusel výrobce/dovozce uznat záruku!
Pro odkouření plynových krbů se používá koncentrický / balanční / komín. Tedy „trubka v trubce”. Je vždy vyrobený z nerez oceli a můžete si jej objednat v barvách dle vzorníku barev RAL. Komín je lehký, protože nemá žádnou izolaci. Princip komínu je jednoduchý: pláštěm komínu se přivádí vzduch pro hoření a vnitřní částí komínu se odvádí spaliny. Komín je ochlazovaný vlastním přiváděným vzduchem pro hoření. Jedná se vždy o uzavřené spalování. Některé typy plynových krbů lze odkouřit do stávajícího ale vyvložkovaného komínu, tedy pro odkouření slouží jen jedna trubka. Zde si bere krb vzduch pro hoření z místnosti.
Pro plynové krby jsou pouze dva rozměry koncentrických komínů 100/150 mm a 130/200 mm. Musíte řešit trasu komínu s množstvím úhybů a s velkou délkou?
Pro tyto případy, můžete použít odtahový ventilátor. Jeho délka může být až 100 metrů. Potom má komín průměr pouze 60/100 mm. Odtahový ventilátor může být umístěný jak na střechu, pod střechu nebo na fasádu. Jedná se o malý systém bez zvláštních požadavků na zástavbové rozměry. Tento systém pracuje zcela automaticky. Za hrdlem krbové vložky jsou umístěna čidla, která při zapnutí krbu automaticky detekují změnu tlaku a spustí zcela bezhlučný ventilátor. Jakmile začnete krb ovládat, potom ventilátor automaticky zvyšuje nebo snižuje otáčky, aby se přizpůsobil právě zvolenému režimu hoření. Jedná se však o velmi specifický návrh a výpočet komínu a proto vždy kontaktujte svého prodejce.
Stavba plynového krbu má větší variabilitu, než stavba krbu na dřevo. Je to způsobeno váhou krbové vložky. Ta se většinou pohybuje kolem 130 kg. Lze ji zavěsit pohodlně na stěnu. Plynové krby jsou koncipovány trochu odlišně od krbů na dřevo a to tak, že většinu vytvořeného tepla sálá přes sklo do interiéru. Z těchto důvodů je téměř neúčinné rozvádět teplo ze stavby do dalších místností. Protože krb není tak náročný na vnitřní izolace, můžete pustit uzdu své fantazie při designu obezdívky. Stejně jako základová deska se pod plynový krb nemusí budovat. Celá stavba běžného krbu na plyn má váhu do 300 kg. Nyní můžete bez problémů zhotovit niky na TV, police, rampy a různé atypické tvary. Prosím nezapomínejte, že i když se jedná o stavbu plynového krbu, k obezdění plynových vložek jsou zakázané materiály jako je sádrokartón, ytong atd
Skla plynových krbových vložek jsou podobná jako u klasických krbů na dřevo: rovné, rohové, třístranné, průhledové, čtyřstranné. Tvary vložek jsou většinu ve formátu 16:9, ale také čtvercové, obdélníkové, vertikální, modulární a atypické. Šířky krbových vložek jsou od 40 cm až po 350 cm, co se týká standardu. Nadstandardní jsou potom modulární systémy, kdy můžete stejně jako „lego” spojovat jednotlivé krbové vložky a vytvořit plynový krb dlouhý třeba 10 metrů. Pro klasický plynový krb potřebujete jeden komín, u modulárních krbů potřebujete na každé dva metry délky krbové vložky vždy jeden komín.
Jako imitace dřeva se používají super realistická keramická polena, která nerozeznáte od klasických polen. Mají bohatou kresbu a barevné provedení včetně ohořelých částí. Hnědá světlá, hnědá tmavá, bílá, moderní a designová. Opravdu realistické.
Místo polen ale můžete volit i kamínky. Zde ale musíte počítat s designovým podáním krbu, než věrohodným. Prosté vysypané kamínky neumožňují tak optimální míchání plynu se vzduchem a plamen může být částečně modrý i u těch nejlepších hořáků
Chcete-li i designovou lahůdku, potom volte krby Element4, které nabízí i podsvícení keramických polen, tedy i když krb nehoří, uhlíky budí dojem žhavého popela. Nebo volte designovou řadu CLUB, kde jako vybavení hořáku naleznete pouze skleněné čiré kamínky, ale jedinečné a bohaté LED podsvícení s mnoha variantami odstínů.
Skla plynových krbových vložek jsou žáruvzdorná. Mají teplotu až 500°C. Několik výrobců nabízí dvojitá skla pro své krbové vložky. Jsou vhodná spíš do společenských prostor, restaurací, hotelů, barů atd. Druhé sklo sice snižuje teplotu a chrání osoby proti popálení, teplota však zůstává stále vysoká. Lze dodatečně volit ventilátor, který tuto mezeru aktivně odvětrává. V tomto případě však ztrácí krb svou funkčnost jako topidla a stává se z něj spíše designový prvek.
Většina výrobců nařizuje používat pro svá skla striktně pouze své čističe. Obzvlášť pak pro antireflexní úpravu skel. Zde jednoznačně doporučujeme se řídit podmínkami výrobce. Necertifikované čističe skel mohou nenávratně poškodit antireflexní vrstvu skla a výměna skla je finančně velmi náročná. Může se vyšplhat až na 75 tisíc. To klasická skla pro případ výměny jsou za přijatelné ceny od 6 tisíc.
Každý moderní krb lze řídit i pomocí smartphonu, nebo jej připojit na inteligentní řízení domů. U klasických krbů je připojení realizováno prostřednictvím kabelu. U moderních krbů je toto připojení na inteligentní řízení domu realizované pomocí Wi-Fi modulu. Některé firmy nabízí aplikaci k řízení smartphonem zdarma, jiné za poplatek.
Stavební připravenost je velmi jednoduchá: přívod plynu realizovaný klasickým kulovým ventilem 1/2". U vybraných typů i elektrická přípojka 220 V. Podlahu nemusíte nijak zvlášť připravovat. Pouze v případě obložení krbu kamenem se informujte u svého projektanta na celkovou váhu kamene. Tomu se následně podlaha přizpůsobuje, a hlavně se dimenzuje následná obezdívka krbové vložky.
Ujistěte se, že Vám bude poskytnut servis na krbovou vložku. Aktivně se zajímejte, kdo provádí autorizovaný servis!
Drtivá většina prodejců neposkytuje autorizovaný servis plynových krbových vložek a autorizovaný servis provádí servis pouze zařízení, které sám prodal. Vždy se tedy zajímejte, kde dodavatel krbu zakoupil krbovou vložku. I samotný dovozce nemusí poskytnout servis na vaše zařízení, ale pouze na zařízení, které bylo prokazatelně zakoupené v jeho distribuční síti. Kompletní záruku za dodaný krb vám musí poskytnout právě dodavatel krbu nebo celé stavby. Nelze záruku přenést na dovozce či autorizovaný servis.
Pro stavbu plynového krbu je nedostačující a nevhodné živnostenské oprávnění kamnářství, protože plynový krb je z principu plynový spotřebič typu C a proto jej neřeší živnost kamnářství, která obsahově řeší zařízení na tuhá paliva. Proto potřebuje montážní firma, která dodává stavbu plynového krbu, živnostenské oprávnění: Montáž, opravy, revize a zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny.